Ceza Hukuku

Ceza Avukatı Nedir?

Ceza Avukatı; mesleki faaliyetlerinin tamamını veya önemli bir bölümünü ceza hukuku alanında yoğunlaştırmış, savcılık soruşturma dosyalarında ve ceza dava dosyalarında tecrübeli olan, başta Anayasa, Ceza Muhakemesi Kanunu ve Türk Ceza Kanunu olmak üzere ceza mevzuatına hâkim avukattır.

Ceza avukatı tutmak isteyen, bir ceza avukatıyla çalışmak isteyen bireyler, aşağıdaki kriterlere dikkat ederek hassas ve titiz davranmalıdırlar. Zira ceza dosyaları, insanların sağlığından sonra gelen en önemli varlıkları olan özgürlüklerini doğrudan etkilediğinden diğer tür hukuki dosyalara nazaran daha büyük önem arz etmektedirler. Bu doğrultuda aşağıdaki kriterlere uygun hareket edilmesi, son derece faydalı olacaktır.

 

  1. Doğru Zamanlama

Ülkemizde neredeyse her sektörde olduğu gibi hukuk sektöründe de profesyonel hizmet almak için çoğu zaman geç kalınmaktadır. Bireyler çoğu zaman kulaktan dolma bilgilerle veya çevresindeki yanlış yönlendirmelerle hareket etmekte, işler beklendiği gibi yolunda gitmediği zaman profesyonel hizmet alımına yönelmektedir. Ceza dosyalarında da çoğu zaman bu hata ile karşılaşılmaktadır. Ceza avukatıyla çalışılması gereken en doğru zaman, dosyaların ilk aşamasıdır. Somut örnek vermek gerekirse; şikayetin yapılması aşaması, şüphelinin karakolda veya savcılıkta ifadesinin alınma aşaması, ceza dosyalarının genellikle ilk aşamasıdır. Dosyaların temelleri bu aşamalarda atıldığından, profesyonel ceza avukatının temel atma aşamasında hizmet vermesi gerekmektedir. Şayet ilk aşamada profesyonel hizmet alınmamışsa dahi sonraki en erken aşamada derhal bir ceza avukatı ile çalışılmalıdır. Hatta yargılama tamamlanmış, hüküm kurulmuş ve kesinleşmiş olsa dahi, dosyanızın bir ceza avukatı tarafından incelenmesi ve varsa yapılabileceklerin ortaya konularak hizmet alınmasını tavsiye ediyoruz.

  1. Doğru Yer

Ceza avukatı, öncelikle hadisenin meydana geldiği yerde hizmet veren avukatlar arasından seçilmesi gerektiği kanaatindeyiz. Zira sıkı bir takip gerektiren ceza dosyalarının özellikle soruşturma aşamalarının UYAP sistemi üzerinden takip edilememesi karşısında bizzat mahalde hizmet veren ceza avukatları daha etkin bir hizmet sunabileceklerdir. Herhangi bir sebeple görevli Cumhuriyet Başsavcılığının veya görevli mahkemenin bulunduğu yerdeki avukatlar ile çalışılamamış ise, dosyanın bulunduğu yere yakın mahallerde hizmet veren ceza avukatları ile çalışılmasının faydalı olacağı kanaatindeyiz. Elbette bu husus her türlü ceza dosyaları için geçerli değildir. Suçun vasıf ve mahiyeti yanı sıra her koşulda üst düzey bir hizmet talebi olması halinde, mahal fark etmeksizin dosyanıza özel bir mesai ayırarak çalışma yapacak ceza avukatlarıyla çalışılması yerinde olacaktır ancak bu durumda hizmet maliyeti doğal olarak yükselecektir.

  1. Doğru Ceza Avukatı

Üçüncü ve son kriterimiz ise doğru ceza avukatının tercih edilmesidir. Bireyler açısından tayin edilmesi son derece zor bir kriter olsa da, atılı suçun vasıf ve mahiyetine ilişkin tecrübeleri, aynı veya benzer dosyalarda daha önceden çalışılmış olması, alternatif çözüm seçeneklerinin ortaya konulması, fayda-zarar dengesinin iyi gözetilmesi gibi kriterler sorgulanarak en iyi ceza avukatı bulunabilir. İhtiyaç duymanız halinde bu hususta büromuzdan destek alabilirsiniz.

İyi Bir Ceza Avukatı Neler Yapar?

İyi ceza avukatının neler yapacağı dosyanın hangi tarafında bulunduğuyla doğrudan ilgilidir. Zira ceza dosyalarında itham eden ve itham edilen olmak üzere iki taraf yer alır. İtham eden taraf Cumhuriyet Savcısıyla birlikte mağdur, müşteki, şikâyetçi, suçtan zarar gören veya katılan sıfatlarını taşırken itham edilen taraf ise dosyanın aşamasına göre şüpheli veya sanık sıfatlarını taşımaktadır. Hangi tarafta olursa olsun iyi bir ceza avukatı öncelikle Ceza Muhakemesi Hukukuna son derece hakimdir ve usul kurallarını yerinde ve kusursuz şekilde tatbik edilmesini sağlar. Aynı zamanda Türk Ceza Kanunu ve Özel Ceza Kanunlarına da hakimiyet sağlayarak eylemlerle hukuki düzenlemeleri doğru şekilde kıyaslar. Bunun yanı sıra yüksek mahkeme içtihatlarıyla(Yargıtay Kararları, Bölge Adliye Mahkemesi Kararları) ortaya konulmuş temel prensipleri de hizmet verdiği dosyalarda etkin olarak müvekkilleri lehine kullanır.

İtham eden vekilliği yapan iyi bir ceza avukatı, doğru bir strateji belirleyerek şikayet veya ihbarda bulunur. Bunu yaparken maddi olayları ve hadiseleri delilleriyle birlikte ilişkilendirerek açıklar. Kimi zaman bütün delilleri dosyanın başında ortaya koymayarak karşı tarafın stratejik hatalar yapmasını bekler ve bu delilleri daha sonra karşı tarafa beklenmedik bir silah olarak kullanır. Gerçeğe aykırı savunmayı geçersiz kılmak adına çelişkileri ve aksini ortaya koyan delilleri soruşturma veya kovuşturma dosyasına sunarak maddi gerçeğin ortaya çıkarılmasına hizmet eder.

İtham edilen müdafiliği yapan iyi bir ceza avukatı ise müvekkilinin savunmasını hukuki olarak destekler. Müvekkilinin temin edemediği veya mevcudiyetini düşünemediği delilleri bizzat veya yargılama makamları aracılığıyla toplatılarak dosyaya intikalini sağlar. Müvekkilinin lehine olan bütün mevzuat düzenlemeleri yanı sıra yüksek mahkeme içtihatlarını da kullanarak maddi gerçeğe ulaşma ve adaletin tecelli ettirilmesine katkıda bulunur.

Not: Maddi gerçeğe ulaşma gayesi yolunda her yolun mubah olmadığını bilir, özellikle hukuka aykırı delillerin hükümlere esas alınmaması adına ciddi bir gayret gösterir.

Dosyanız hangi aşamada veya nerede olursa olsun büromuzdan danışmanlık veya avukatlık hizmeti alabilirsiniz.

Saygılarımla,

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu