Genel Hukuki Bilgiler

Hane Başı Destek Ödemesi Nedir? Kimler Alabilir?

Hane Başı Destek Ödemesi, 06.02.2023 tarihinde ülkemizde birçok ile kapsar şekilde meydana gelen deprem sebebiyle oldukça merak edilen konulardan arasındadır.
Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, Kahramanmaraş’ta meydana gelen iki büyük depremin ardından saha çalışmaları yürütmüş ve konutları hasar gören vatandaşların tespitini yapmıştır.

Bu tespit sonucu, hasar gören konutlarda yaşayan vatandaşlara yönelik 10.000 TL tutarındaki Hane Başı Destek Ödemeleri başlatılmıştır.

Depremde konutları hasar gören depremzedeler Hane Başı Destek Ödemesinden faydalanabilirler. Hane Başı Destek Ödemeden faydalanabilmek için başvuru şartı aranmamaktadır.

Ödemeler, Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından belirlenen kesinleşmemiş hasar tespit verileri ve ikametgâh durumunuza göre yapılacaktır. Hasar tespit çalışmaları hala sahada devam etmektedir ve bu çalışmalar sonuçlandıkça ödemeler de devam edecektir.

Hane başı destek ödemesinde fiili ikametgâh adresi esas alınmaktadır.

İkametgâh Adresi Farklı Olan Kişiler Hane Başı Destek Ödemesi Alabilir Mi?

Afetzedelerin, farklı bir adreste ikamet ediyor olmaları durumunda;

 • Afet bölgesinde bulunan 11 ilde yaşayan afetzedelerin AFAD müracaat noktalarına, diğer afetzedelerin ise ilgili İl AFAD Müdürlüklerine başvurmaları gerekmektedir.
 • Hasarlı konutta ikamet ettiğine dair belgeleri (doğalgaz faturası, elektrik faturası, su faturası, sabit internet faturası, lojman tahsis belgesi, kira kontratı) sunmaları gerekmektedir.
 • Belgelerin temin edilememesi halinde, fiilen oturulup oturulmadığına dair belge, muhtarlık ve kolluk birimleri aracılığıyla düzenlenecektir.

İkamet kanıtlayıcı evraklar temin edildikten sonra, ilgili İl AFAD Müdürlüklerinde gerekli kontroller yapılarak, depremzedelerin T.C. Kimlik numarası üzerinden (T.C. Ziraat Bankası’na) hane başı destek ödemesi yapılacaktır.

Deprem Yardım Parası Nedir?

Deprem yardım parası, bir deprem felaketinin ardından devlet veya özel kuruluşlar tarafından toplanan fonlardan elde edilen bir tür yardım parasıdır.

Deprem yardım parası, deprem mağdurlarının ihtiyaçlarını karşılamak için kullanılır. Bu yardım fonları genellikle devletin ve özel kuruluşların yardım çağrılarıyla toplanır ve deprem mağdurlarına acil yardım sağlamak için kullanılır.

Ülkemizde son dönemde meydana gelen depremlerde zarar gören afetzedelere taşınma, geçici barınma ve temel ihtiyaçlarını gidermek üzere AFAD tarafından nakdi olarak karşılıksız barınma desteği yapılacaktır.

Deprem Yardım Parası Nedir?

Deprem Yardım Parası Kimlere Verilir?

Türkiye’de meydana gelen son depremde, depremden etkilenen bölgede ikamet eden ve evi zarar gören vatandaşlar, deprem yardımından yararlanabileceklerdir.

Deprem yardım parası depremde konutları;

 • Yıkık,
 • Acil yıkılacak,
 • Ağır,
 • Orta veya az hasarlı tespit edilen hak sahiplerine yönelik olarak ödenecektir.

Deprem neticesinde konutunda hasar görmeyenler deprem yardımından faydalanamayacaktır.

Deprem yardımından sadece ev sahipleri değil, aynı zamanda kiracılar da yararlanabilmektedir.

Deprem Yardım Parası Nasıl Alınır?

Türkiye’de son dönemde meydana gelen depremler sonucunda konutunda hasar gören kişilere devlet tarafından destek sağlanmaktadır.

Yukarıda açıklanan şartları sağlayan kişiler, e-devlet üzerinden Afetzede Barınma Desteği kısmından başvuru forumunu doldurarak deprem yardımı için başvuruda bulunabilirler.

Deprem yardımı Ziraat Bankası’nda hesabı bulunan vatandaşların Ziraat Bankası’ndaki hesaplarına yatırılacak. Ziraat Bankası’nda hesapları olmayanlar için ise TC kimlik numaralarına ödemeler gerçekleştirilecektir.

Deprem Yardımı Ne Kadar? Depremzedeye Kaç TL Ödenecek?

Afetzedelerin yaşadıkları yerlerin il valilikleri tarafından kimlik bilgileri ve tapu kayıtları incelendikten sonra, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı teknik ekipleri tarafından yapılan tespit sonucunda, evleri yıkık, acil yıkılması gereken, ağır hasarlı veya orta hasarlı olarak belirlenen afetzedelerin ailelerine 12 ay boyunca kira yardımı yapılacaktır.

Ev sahiplerine aylık 5.000 TL olmak üzere toplamda 60.000 TL, kiracılara ise aylık 3.000 TL olmak üzere toplamda 36.000 TL kira yardımı verilecektir.

Konutu ağır hasarlı olan ev sahipleri, konteyner talebinde bulundukları takdirde, sadece 15.000 TL taşınma yardımı alabileceklerdir. Bu kişilere barınma desteği sağlanmayacaktır.

Birden Fazla Konutun Her Biri İçin Ayrı Ayrı Ödeme Yapılır Mı?

Afetzedelerin, yaşadıkları ve hasar gören evleri için, hasar durumuna bağlı olarak barınma desteği sağlanmaktadır.

Fiilen ikamet edilmeyen konutlar için barınma desteği verilememektedir.

Stj. Av. Mehmet Can CİVAN & Av. Ahmet EKİN

İlgili Makaleler

9 Yorum

 1. İyi çalışmalar.
  Gönderi izle alakalı olarak ikamet ettiğim apartmanda. Şahsım hariç bütün bina sakinleri 10.000 TL destek ödemelerini almış bulunuyor. Durumla alakalı. Şikayette oluşturdum. Fakat hiç bir geri dönüş yok. Sebebini merak etmekle beraber nereye başvurmam gerekli bilgilenmek isterim.
  İlginiz için şimdiden teşekkür ederim.

 2. Gaziantep’e oturuyorum evim hasarlı ama kira parasi almıyorum ayağımdan sakatim %56 raporum var evin önünde ayakkabı boyaciligi yapiyom 4 çocuğum var 1 okuyo 1 ide okuldan cikartim durumum olmadığı için 2 side kucukler

 3. Depremde tardiness alamayanlardan biriyim depremden sonar e devletde adresim gorunmuyordu Ben 12 yil once agir bir amaliyat gecirdim ne faturayla nese ikametle ilgili hic isim olmadi nufusa gittigimde adresimi sordular ve adresde gorunmuyorum guncelledi adres sadece kat 2 yerine no 2 yazmis no 2 de suruyeliler oturuyor ve yardim parasini aldilar TARIHCELI YERLESIM YERINDEN 2010 YILINDAN BERI ADRESIM AYNI PEKI BU ADRESTE YOK ISEM OY PUSULAM NASIL GELIYORDU NEREYE BAS VURDUYSAM BASTAN SAVMA CEVAP NUFUS .MUHTARA MUHTAR AFAD A AFAT KOLLUK KUVETLERINE KARAKOL NUFUSA NUFUS CIMERE CIMER BIZIM ISIMIZ DEGIL AFAD GIT DIYOR YANI KARSIMIZDA MUATAP KIMSE YOK EN COK GUCUMU GIDEN TUM SURIYELI GOCMENLER ALDI HEMDE IKAMET YOKKEN NUFUSDA NERESI BOS ISW ORADA GORUNUYORLAR BIZIM IST DAIRE BOSS ANA TANIMADIGIMIZ BI SURIYELI YARDIMI ALMIS ANLATMAK.ISTEDIGIM KIME BAS VURMAMIZ GEREKTIGINI BIZIM DAHIL HIC BIR YETKILIDE BILMIYOR

  1. Merhaba Bünyamin Bey,

   Avukatlık Kanunu gereğince ücretsiz danışmanlık veremiyoruz. Danışma hizmetimizden faydalanmak istemeniz halinde 0532 399 3546 numaralı telefondan ya da ekin@ekinhukuk.com.tr mail adresinden bizimle iletişime geçebilirsiniz.

 4. Selam ben şimdi isyerim de kalıyorum kiram ayda 5000 tele yanlız yaşıyorum devletim den yartimci olmasını talep ediyorum kiramı karsilayamuyorum

  1. Merhaba,

   Avukatlık Kanunu gereğince ücretsiz danışmanlık veremiyoruz. Danışma hizmetimizden faydalanmak istemeniz halinde 0532 399 3546 numaralı telefondan ya da ekin@ekinhukuk.com.tr mail adresinden bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu