İş Hukuku

Toplu İş Sözleşmesi’nin Yapılması

Toplu İş Sözleşmesi’nin Yapılması;

Toplu İş Sözleşmesinin Tarafları

Toplu iş sözleşmesinin işçi tarafında işçi sendikası bulunmaktadır. Toplu iş sözleşmesinin işveren tarafında ise işveren veya işveren sendikası bulunmaktadır.

Toplu İş Sözleşmesi Yapma Yetkisi

Bir işveren sendikası, üyesi işverenlere ait işyeri veya işyerleri için toplu iş sözleşmesi yapmaya yetkilidir. Sendika üyesi olmayan bir işveren ise kendi işyeri veya işyerleri için toplu iş sözleşmesi yapmaya yetkilidir. İşçi sendikasının toplu iş sözleşmesi yapmaya yetkili olması için 2 koşul aranmaktadır:

  • İşçi sendikasının kurulu bulunduğu işkolunda çalışan işçilerin en az %1’inin ilgili sendikanın üyesi olması
  • İşyeri ve grup toplu iş sözleşmesinin kapsamına girecek işyeri veya işyerlerinde başvuru tarihinde çalışan işçilerin %50’den fazlasının; işletme toplu iş sözleşmesinde ise işletmede çalışan işçilerin %40’mın kendi üyesi olması

Yetki Tespiti ve Başvurusu

Yetki tespiti başvurusu Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na yazılı olarak yapılır. Yetki tespiti başvurusunu, toplu iş sözleşmesi yapmak isteyen işçi sendikası, işveren sendikası veya sendika üyesi olmayan işveren yapabilir.

Toplu Görüşmeye Çağrı ve Toplu Görüşme

Taraflardan biri, yetki belgesinin alındığı tarihten itibaren 15 gün içinde karşı tarafı toplu görüşmeye çağırır. Bu süre içerisinde çağrı yapılmazsa, yetki belgesinin hükmü kalmaz. Taraflar, çağrının karşı tarafa tebliğ edildiği tarihten itibaren 6 iş günü içinde, toplu görüşmenin yer, gün ve saatini aralarında anlaşarak belirler ve bunu görevli makama yazı ile bildirir. Toplu görüşmenin süresi, ilk toplantı tarihinden itibaren 60 gündür.

Toplu İş Sözleşmesinin İmzalanması, Görevli Makam Tevdii ve İlanı

Toplu iş sözleşmesi yazılı olarak yapılır ve taraflar arasında anlaşmaya varıldığı takdirde 4 nüsha halinde düzenlenir. Sözleşmenin 2 nüshası 6 iş günü içinde çağrıyı yapan tarafça görevli makama tevdii edilir. Görevli makam ise bir nüshasını Bakanlığa gönderir.

Tüm dava, dosya ve sorularınız için bizimle İletişime Geçiniz!

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu