Genel Hukuki Bilgiler

Tensip Zaptı Nedir?  

Tensip zaptı mahkeme tarafından ilk duruşmadan önce hazırlanan tutanak olup yazımızın devamında tensip zaptı ile ilgili merak edilen sorulara cevap verilecektir.

Tensip Zaptı Nedir? 

Tensip zaptı mahkeme tarafından dava açıldıktan sonra ilk duruşmaya kadar yapılacak olan iş ve işlemleri belirtmek amacıyla tutulan tutanaktır.

Tensip Zaptı Hazırlandı Ne Demek?

Tensip zaptı hazırlandı ibaresi dava dosyasının hakim tarafından incelenerek ilk duruşmaya kadar yapılması gereken işlemlerin belirlenerek tensip zaptının düzenlendiğini ifade eder. Tensip zaptı hazırlandı ibaresi Uyap Vatandaş Portalı ya da e-devlet üzerinden yapılan dosya sorgusunda karşımıza çıkmaktadır.

Tensip Zaptının Hazırlanmasından Sonra Ne Yapılır?

Tensip zaptı ile genellikle ilk duruşma günü belli olur ve duruşmaya kadar yapılacak iş ve işlemler belirlenir. Tensip zaptının taraflarca dikkatli bir şekilde incelenmesi gerekmektedir zira tensip ile taraflara süre verilerek delillerini sunması, tanıklarını bildirmesi gibi yükümlülükler yüklenebilmektedir.

Tensip Zaptı Hazırlandı, Sonra Ne Olur?

Tensip zaptı hazırlandıktan sonra mahkeme tutanağa göre kendisinin yerine getirmesi gereken iş ve işlemleri yapar, taraflar kendilerine yüklenen yükümlülüklerini yerine getirir. Ayrıca tensip zaptı ile genellikle duruşma gün ve saati de belirlendiği için taraflar duruşma öncesi hazırlıklarını yaparlar.

Tensip Zaptı Ne Anlama Gelir?

Tensip zaptı dava açıldıktan sonra yapılması gereken ön hazırlık işlemlerini gösteren ve dosyayı inceleyecek olan mahkeme tarafından hazırlanan tutanaktır.

Tensip Zaptı Davalıya Tebliğ Edilir Mi?

Tensip zaptı hazırlandıktan sonra davanın taraflarına tebliğ edilir. Dolayısıyla tensip zaptı davalı tarafa da tebliğ edilecektir.

Tensip Zaptı Zorunlu Mu?

Hem hukuk hem de ceza dava dosyalarında mahkeme tarafından tensip zaptı düzenlenerek taraflara tebliğ edilmektedir. Tensip zaptı düzenlenmeden duruşma yapılmaz ve mahkemece yargılamaya başlanılmaz.

 

Av. Ahmet EKİN & Av. Atike KARAMAN

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu