Genel Hukuki Bilgiler

Adli Mağduriyetlerin Önlenmesi Hakkında Bilgi Notu

1. Yerleşim yeri adresinizi (ikametgahınızı) mutlaka güncel tutun. Aksi takdirde adresinize yapılan tebligatlardan haberdar olmayacaksınız. Muhtara yapılan tebligatlar yüzünden usul sürelerinin kaçırılması ve telafisi imkansız zararlarla karşılaşma durumunuz kuvvetle muhtemel hale gelecektir. Sizin, çalışanlarınızın ya da aynı adreste ikamet ettiğiniz diğer şahısların tebligat alması halinde tebligat zarfının üzerine mutlaka aldıkları tarihi not etmelerini ve derhal size bildirmeleri gerektiğini ihtar edin.

2. “UYAP SMS” aboneliğinizi yaptırın ve güncel tutun. Bu sayede hakkınızda yapılacak her türlü adli işlemden kısa mesaj yoluyla haberdar edileceksiniz. Şayet GSM operatörü değiştirirseniz aboneliğinizi güncellemeyi ihmal etmeyin. (E-Devlet sistemi üzerinden UYAP SMS aboneliğinizi başlatabilir, güncelleyebilirsiniz.)

3. Aldığınız tebligatları veya UYAP SMS’lerini derhal avukatınıza bildiriniz. Bu sayede yapılması gereken işlemler süresi içinde yapılarak olası hak kayıpları önlenebilecektir.

4. Para transferlerinizi ve ödemelerinizi mutlaka banka aracılığıyla gerçekleştirin ve açıklamasına sebebini açık ve anlaşılır bir biçimde yazın. Aksi takdirde yapılan transferlerin “borç ödeme” olduğu kabul edilecektir.

5. Delillerinizi muhafaza edin. Adliyelerde haklılığını kanıtlayabilenler kazanır.

6. Her aşamada profesyonel hukuk hizmeti alın. Avukata danışmak için uyuşmazlığın adli mercilere taşınmasını beklemeyin. Böylece hem zamandan hem de olası harcamalarınızdan tasarruf ederek stresten uzak kalın.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu