Genel Hukuki Bilgiler

İçişleri Bakanlığı Genelgesi İle Düğün ve Nişanlarda Sıkı Denetim Dönemi

Yaklaşık beş aydır içerisinde bulunduğumuz pandemi sürecinde virüsün bulaş hızını kesmek ve toplum sağlığını muhafaza etmek amacıyla devlet eliyle alınan tedbirlere bir yenisi daha eklendi. 07.08.2020 tarihli İçişleri Bakanlığı genelgesi ile düğün, nikâh, nişan gibi insanların bir arada bulunduğu organizasyonlara ve sahil bölgelerindeki eğlence mekânlarına sıkı denetim uygulanacak.

Genelge kapsamında 81 il ve tüm ilçelerde gerçekleştirilecek düğün, nişan, kına gecesi, sünnet düğünü gibi etkinliklerin tamamında kapalı veya açık alanda olup olmamasına bakılmaksızın denetlemeler yapılacak. Denetimlerde Sağlık Bakanlığı Salgın Yönetim ve Çalışma Rehberi ve daha önce gönderilen genelgelere riayet edilip edilmediği kontrol edilecek.

Düğün/Nişan Denetimi Hangi Günleri Kapsıyor?

Genelgeye göre; 7 Ağustos Cuma, 8 Ağustos Cumartesi ve 9 Ağustos Pazar günlerinde; düğün, nişan, kına gecesi, sünnet düğünü vb. organizasyonlarda denetimler yapılacak. Bu denetimlerle katılımcıların ve organizasyonu düzenleyenlerin korona virüs tedbirlerine uyup uymadıkları sıkıca gözetlenecek.

Düğün Salonu İşletmecileri Tedbirlere Uyulmamasından Sorumlu Olacak Mı?

Korona virüs tedbirlerine uyulmaması durumunda tedbire uymayan katılımcı, düğün köy/sokak düğünü şeklinde ise düğün sahibi, salonda gerçekleştirilmesi durumunda düğün salonu işletmecisi ya da organizasyon yetkililerinin sorumluluğu doğacaktır.

Düğün Salonu İşletmecileri Tedbirleri Uyulmamasından Sorumlu Olacak Mı?

Tedbirlere riayet etmeyen işletmelerde daha önceden en az iki defa kurallara aykırılık tespit edilerek uyarılması ya da idari para cezası uygulanmış olması halinde, bu denetimler sırasında da aykırılıkların tespit edilmesi durumunda 30.07.2020 tarihli genelge hükümlerine göre 1-3 gün süreyle faaliyetin durdurulması cezası uygulanacak.

Denetimler Nasıl Olacak?

Denetimlerde sivil kıyafetli personeller ve işletme kolu/organizasyon konusunda uzmanlık sahibi olan personel tercih edilecek. Denetimlerin aleni bir şekilde yapılması ve öğretici/bilinçlendirici nitelikte olması planlanıyor.

Denetimler Sahil Bölgelerindeki Eğlence Yerlerini De Kapsıyor!

Sahil bölgelerinde bulunan plaj, beach club, kafe, kafeterya, restoran ya da akşam saatlerinde eğlence mekânına dönüşebilecek yerler de yeni genelge ile denetime tabi tutulacak yerler arasında yer alıyor.

Eğlence Amacıyla Kullanılacak Tekne, Yat Gibi Deniz Araçları Da Denetime Tabi!

İnsanların toplu bir şekilde bir arada bulunabileceği ve eğlence amacıyla kullanılacak olan tekne yat gibi deniz araçları da denetim kapsamında tutulacak. Denetime uyulup uyulmadığı gerek karadan gerekse denizden sivil kıyafetli personeller aracılığı ile denetlenecek.

Denetimler sırasında yerli ve yabancı turistlere rahatsızlık vermekten kaçınılacak.

Düğün salonu ve eğlence yerleri işletmecilerinin pandemi sürecinde uyması gereken çalışma esaslarına ilişkin sağlık bakanlığının yayınlamış olduğu salgın yönetimi ve çalışma yönetimi rehberine ulaşmak için tıklayabilirsiniz:

https://covid19bilgi.saglik.gov.tr/tr/salgin-yonetimi-ve-calisma-rehberi.html

Stj. Av. Sena TÜRK & Av. Ahmet EKİN

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu