Aile (Boşanma) Hukuku

Boşanma Davasını Önce Açan Mı Kazanır?

Boşanma avukatı olarak Mersin’de bize en çok sorulan sorulardan birisi boşanma davasını önce açan mı kazanır? Sorusudur.

Bu soruya verilecek tek kelimelik cevap “genellikle hayır’dır”. Taraflardan kim açarsa açsın hâkimin boşanma davasını kabul veya reddetmesi kusurun kimde bağlı olduğuna göre değişmektedir.

Evli kişiler arasında şiddetli geçimsizlik gerçekleştiğinde veya Türk Medeni Kanunumuzda yazılı boşanma sebeplerinden herhangi birine dayanarak boşanmak isteyen kişi avukata başvurarak boşanma davası açar. Açtığı davasını somut verilere dayalı kanunda yazılı delillere dayandırarak kanıtlamaya çalışır. Bu arada karşı taraf da kanuni süre içerisinde karşı dava açabilir. Her iki dava da tarafların iddialarının ispatlanıp ispatlanmamasına göre sübut bulur.

Ancak boşanma davasında önce açanın hiç avantajı yoktur da diyemeyiz. Boşanma davalarında yetkili mahkemeler tarafların son 6 ay oturdukları yer mahkemesi, davalının ikametgâhı veya taraflardan birinin ikametgâhıdır. Şayet taraflar boşanma davasından önce ayrı illerde yaşamaya başlamışlarsa dava açacak olan kişi davasını kendi yaşadığı ilde açabilir. Bu durum diğer eşin bulunduğu ile gitme zaruretinden kurtarır. Boşanma avukatınıza gittiğinizde somut uyuşmazlık ve geçimsizlik hallerini, eşinizden taleplerinizi bildirmeniz sizin yararınıza olacak ve avukat da hukuki yardım sağlayarak sizin için en elverişli yerde boşanma davanızı açacaktır.

Ekin Hukuk Bürosu olarak Mersin’de boşanma, velayet, nafaka, maddi ve manevi tazminat davalarına avukat olarak hukuki yardım vermekteyiz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu